Przejdź do treści

Hak holowniczy – krótkie kompendium wiedzy o kulach flanszowych

Wprowadzenie do Kul flanszowych

Kula flanszowa to podstawowy element wielu haków holowniczych, szczególnie w samochodach dostawczych, samochodach terenowych i SUV-ach. Gdzieniegdzie kule kute są montowane także w pojazdach osobowych – takie rozwiązanie jest spotykane na przykład w Wielkiej Brytanii. Co sprawia, że odkuwki są takie uniwersalne, i który typ najlepiej odpowiada Twoim potrzebom: kula flanszowa z 2, czy z 4 otworami? W tym artykule od Towbars-Online dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o kulach kołnierzowych.

Kula flanszowa haka holowniczego – co to jest?

Kula flanszowa jest rodzajem głowicy kulowej, przeznaczonej do mocowania czołowo do belki haka lub ewentualnie tylnego pasa pojazdu, jeśli tylko dany samochód jest przygotowany do montażu kuli. To rozwiązanie zawdzięcza swoją nazwę niemieckiemu słowu Flansche oznaczającemu kołnierz. Jest to odwołanie do płaskiej płytki montażowej, do której przymocowana jest kula haka. Kule flanszowe określa się też mianem kul kutych, lub czasem, bardziej potocznie odkuwkami haka.

Kula flanszowa haka holowniczego jest montowana bezpośrednio do belki haka za pomocą śrub. Takie rozwiązanie sprawia, że jeśli interesuje Cię możliwie najbardziej uniwersalna kula haka, powinieneś pomyśleć o kuli kutej. Dlaczego? Jej wybór da Ci przede wszystkim możliwość zmiany głowicy holowniczej na inny model, w zależności od Twoich aktualnych potrzeb i przewożonego ładunku.

Podobnie wygląda sprawa z wymianą kuli haka, jeśli ta aktualnie używana będzie już zużyta – wystarczy zaopatrzyć się w nową i przykręcić ją do płytki montażowej. Dodatkowo jeśli wybierzesz kulę flanszową z 2 otworami, będziesz mógł regulować jej wysokość, co może mieć duże znaczenie dla osób, które poruszają się na co dzień samochodami z podwyższonym lub obniżonym zawieszeniem. Jeśli dwie dostępne wysokości nie są dla Ciebie wystarczające, dalej nie ma problemu – z pomocą przyjdzie Ci adapter do zmiany wysokości haka, znacznie zwiększający możliwość regulacji.

Kula flanszowa w haku holowniczym

Kula flanszowa w haku holowniczym

Kula flanszowa przykręcana czołowo – najważniejsze zalety

Odkuwki to bardzo uniwersalne kule haka holowniczego. Jakie są ich główne cechy, które wpływają na ich olbrzymią popularność, nie tylko na rynku polskim, ale również zagranicznym?

  • Możliwość dostosowania do potrzeb – dzięki prostej wymianie głowic kulowych można uwzględnić różne wysokości przyczepy i wymagania dotyczące obciążenia.

  • Ogromna wytrzymałość – kute głowice kulowe haka są przeznaczone do wysokich obciążeń i idealnie nadają się do ciężkich przyczep.

  • Łatwa wymiana w przypadku zużycia – zamiast wymieniać cały hak holowniczy, wystarczy wymienić samą głowicę kulową Twojego haka.

  • Kompatybilność z akcesoriami – standardowe punkty mocowania ułatwiają montaż akcesoriów takich jak wspominany adapter do regulacji wysokości haka.

Wypinana, flanszowa kula holownicza? To możliwe!

Sporo osób o tym nie wie, ale kule flanszowe przykręcane czołowo mogą być również zdejmowane. Umożliwia to specjalny system szybkiej zmiany kuli haka lub zaczepu Varioblock Westfalia, dostępny u renomowanego dystrybutora haków holowniczych, akcesoriów samochodowych i kul flanszowych – sklepie HAK-HOL. Specjalne adaptery umożliwiają szybki demontaż kutej kuli holowniczej i w razie potrzeby zastąpienie jej innymi akcesoriami, np. sprzęgiem holowniczym, płytą montażową wyciągarki, stopniami wejściowymi mocowanymi na haku, platformą towarową i wieloma innymi. To kolejny dowód przemawiający za tym, że jeśli kogoś interesuje uniwersalna kula haka, powinien mocno rozważyć wybór kuli flanszowej i doposażenie jej w dodatkowe akcesoria.

Europejskie standardy kul holowniczych z homologacją

W Europie rynek kul flanszowych jest mocno ustandaryzowany. Istnieją dwa uniwersalne rodzaje kul flanszowych, co znacząco ułatwia ich wymianę – w razie potrzeby nie trzeba dokonywać zmian w sposobie mocowania haka. Możemy więc wyróżnić:

  • Kulę flanszową z 2 otworami – posiada płytkę montażową z dwoma otworami o rozstawie 90 mm, przeznaczonymi dla dwóch śrub M16.

  • Kulę flanszową z 4 otworami – jest wyposażona w płytkę montażową z czterema otworami, których układ wynosi 83 x 56 mm. Otwory są przeznaczone dla czterech śrub M10 lub M12.

W tym miejscu warto zauważyć, że układ rozstawu śrub jest uniwersalny, co oznacza, że raczej nie znajdzie się kul holowniczych posiadających inne wymiary, co również znacząco pomaga w wymianie, czy modyfikacjach.

Kula flanszowa haka holowniczego: systemy 2-otworowy i 4-otworowy

Kula flanszowa haka holowniczego: systemy 2-otworowy i 4-otworowy.

Kula flanszowa z 4 otworami a kula flanszowa z 2 otworami – która będzie dla Ciebie lepsza?

Jeśli po lekturze poprzedniego akapitu zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie kula flanszowa z 2 otworami, czy kula flanszowa z 4 otworami, powinieneś mocno przemyśleć swoje osobiste potrzeby – na to pytanie nie ma bowiem ogólnej odpowiedzi. Każda z tych opcji ma różne zalety i może zapewnić Ci nieco inne korzyści. Dodatkowo w kontekście wyboru pomiędzy nimi bardzo ważne jest to, jakim pojazdem się poruszasz.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że kule flanszowe z 4 otworami są generalnie lepsze ze względu na możliwość przenoszenia większych obciążeń. To założenie nie jest prawdziwe z prostej przyczyny: zarówno kule flanszowe z 4 otworami, jak i ich 2 otworowe odpowiedniki podlegają tym samym surowym standardom testowania, sprawdzającym ich zdatność do przewożenia ciężkiego ładunku i gwarantowane bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli zależy Ci na kuli haka holowniczego zdolnej utrzymać nawet najcięższe przyczepy, powinieneś zwrócić uwagę na inne parametry, niż tylko ilość otworów w mocowaniu haka. Jakie?

Kula flanszowa: Informacje na tabliczce znamionowej

Kula flanszowa: Informacje na tabliczce znamionowej

Siła D i inne parametry – w jaki sposób dowiedzieć się, ile kilogramów uciągnie Twój hak? Czy mocowanie ma znaczenie?

Istnieją trzy główne parametry haka holowniczego, za pomocą których możesz określić wartość użytkową swojego naczepu przy ciągnięciu różnych ładunków. Przyjrzyjmy się im pokrótce. 

Pierwszy i zarazem najważniejszy z nich to uciąg haka holowniczego. To właśnie on określa w kilogramach, jak maksymalnie ciężki może być przewożony przez Ciebie ładunek. Dla przykładu – jeśli uciąg Twojego haka wynosi 2700 kilogramów, to dokładnie tyle może ważyć Twoja przyczepa wraz z całym wyposażeniem. Warto tutaj nadmienić, że maksymalna wartość tego parametru jest określana przepisami i wynosi 3,5 tony – dokładnie tyle, ile maksymalnie może wynosić masa przyczepy w kategorii B + E prawa jazdy.

Kolejny parametr kuli flanszowej haka holowniczego to maksymalny nacisk pionowy. To szczególnie istotna informacja dla posiadaczy bagażników rowerowych montowanych na hak, gdyż za pomocą nacisku pionowego producent haka określa, ile kilogramów może spoczywać na haku bezpośrednio od góry. Oczywiście ten parametr również ma znaczenie w przypadku przyczep i nie powinien być bagatelizowany. W ich przypadku jednak rozłożenie masy wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku uchwytów rowerowych, gdyż jej część spoczywa na kołach przyczepy. Co ciekawe, to właśnie kule flanszowe mogą przeważnie poszczycić się największą wartością nacisku pionowego spośród innych rodzajów kul haków holowniczych.

Ostatnim ważnym parametrem dla każdego nabywcy haka jest siła D haka holowniczego. Opisując ją w prostych słowach, można powiedzieć, że im większą siłą D dysponuje Twój hak, tym cięższe ładunki będziesz mógł transportować za jego pomocą. Co ważne przy wyborze haka musisz patrzeć jedynie na te, które dysponują większą wartością siły uciągu niż ten wyliczany wzorem:

[(DMC Twojego pojazdu x DMC Twojej przyczepy) : (DMC Twojego pojazdu + DMC Twojej przyczepy)] x 0,00981

Pamiętaj, że niedostosowanie tych trzech wymienionych parametrów do Twojego haka, przyczepu i samochodu może narazić na poważne niebezpieczeństwo Ciebie i innych uczestników ruchu. W najbardziej skrajnych przypadkach hak może się urwać, co przy ciągniętym ładunku może doprowadzić do niemałych zniszczeń i wyrządzić krzywdę Tobie lub innym kierowcom.

Wracając do tematu kul flanszowych z 2 otworami i ich alternatywy na 4 śruby – czy siła D, uciąg i maksymalny nacisk pionowy haka flanszowego zależy od ilości otworów mocujących? Jak było wspominane wcześniej, wbrew ogólnemu przeświadczeniu, nie. Zdarzają się kute głowice kulowe na 2 otwory, które dysponują wyższymi wartościami parametrów niż ich alternatywne 4 otworowe wersje, dlatego zawsze należy sprawdzać każdy hak indywidualnie.

Kula kuta z 2 otworami i odkuwka z 4 otworami – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy kulą flanszową z 4 otworami a kulą z 2, jest rozmiar mocowania. Chociaż brzmi to bardzo oczywiście, warto o tym wspomnieć, gdyż rozmiar zaczepu kuli ma znaczenie w kontekście regulacji jej wysokości. Kula kuta wyposażona w 2 otwory jest pod tym kątem bardziej elastyczna. Z racji swojej konstrukcji jest też lżejsza, co może chociażby ułatwić jej transport, kiedy nie będzie akurat przytwierdzona do pojazdu.

Z drugiej strony, kule flanszowe z 4 otworami charakteryzują się większą różnorodnością form i rozmiarów. Chociaż bezpośrednia regulacja wysokości jest tu zazwyczaj niemożliwa, oferują one inne sposoby ustawienia głowicy haka według własnych potrzeb. Wybór między kulą flanszową 2-otworową a 4-otworową zależy więc w dużej mierze od osobistych preferencji i specyficznych wymagań użytkownika. Zanim dokonasz wyboru, dokładnie przeanalizuj, które cechy kuli kutej będą dla Ciebie najbardziej istotne, żeby uniknąć nietrafionego zakupu. Może jest to lekkość i kompaktowe rozmiary? W takim wypadku warto polecić kulę kutą z 2 otworami. Jeśli natomiast potrzebujesz bardziej niestandardowego rozwiązania, które w pełni odpowie na Twoje specyficzne potrzeby, kula flanszowa przykręcana człowo z 4 otworami wydaje się lepszym wyjściem.

 Warto również wspomnieć, że nawet jeśli dokonasz niewłaściwego wyboru, lub po prostu Twoje preferencje się zmienią i będziesz potrzebował kuli kutej innego rodzaju, nic straconego. Istnieją różne adaptery i systemy, które umożliwiają szybką zmianę kuli flanszowej z 2-otworowego na 4-otworowe (i odwrotnie). Dodatkowe akcesoria samochodowe do haków holowniczych dają dużą elastyczność i otwierają dodatkowe możliwości dostosowania w zależności od potrzeb użytkownika.

Wymienna płyta adaptera do zmiany kuli z 2-otworowej na 4-otworową (i odwrotnie)

Wymienna płyta adaptera do zmiany kuli z 2-otworowej na 4-otworową (i odwrotnie)

Dodatkowe akcesoria do haków z kulą kołnierzową

Poza adapterami do zmiany sposobu montażu kuli montowanej czołowo, istnieje również masa innych akcesoriów do haków holowniczych, w które możesz się zaopatrzyć i zwiększyć tym samym funkcjonalność Twojej odkuwki. Od płyt montażowych do wyciągarek niezbędnych na budowie, po uchwyty na koło zapasowe, tak potrzebne na trudnej trasie samochodu terenowego – możliwości są niemal nieograniczone.

Oto kilka przykładów akcesoriów samochodowych, które można zamontować na zaczepie holowniczym:

  • Płyta montażowa wyciągarki

Płyta montażowa wyciągarki

  • Uchwyty urządzeń, Szekle, Ucho holownicze

Uchwyt do wyciągarki, Uchwyt holowniczy do pługów śnieżnych

  • Płyty adaptera haka, Płyty do regulacji wysokości haka holowniczego

Dystanse zwiększające odległość kuli haka

  • Stopnie wejściowe

Stopnie i uchwyty wejściowe do kamperów i pojazdów dostawczych

  • Moduły obrotowe do uchwytów na rowery i ładunki

Ramiona obrotowe do uchwytów na rowery i ładunki

  • Osłona Zderzaka

Osłona Zderzaka do Kuli Haka

Te i wiele innych produktów dla pojazdów dostawczych znajdziesz w X-CAMPING i w sklepie internetowym HAK-HOL.

Głowica kulowa haka – wiesz już, jak dokonać wyboru!

Kule flanszowe to gwarancja bezpieczeństwa, prostoty montażu i niewielkich kosztów, co czyni je popularnym wyborem wśród użytkowników haków holowniczych. Ten artykuł przybliżył Ci nieco związane z nimi tematy i mamy nadzieję, że odkuwki haka nie mają teraz przed Tobą zbyt wielu tajemnic. Wiesz już, jakie są główne różnice pomiędzy kulą flanszową z 4 otworami i jej odpowiednikiem, który posiada mniej śrub mocujących oraz poznałeś wiele akcesoriów do haków holowniczych, dzięki czemu będziesz mógł dokonać świadomego wyboru interesujących Cię produktów. Zdecydowanie jesteś już gotowy, by zamontować swoją pierwszą kulę kutą do samochodu i za jej pomocą ruszyć na niezapomnianą podróż z kamperem, czy zamienić Twój pojazd w samochód dostawczy i sprostać nowym wyzwaniom w swojej pracy!

Join the conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *