Przejdź do treści

Ile kosztuje zamontowanie haka holowniczego?

Witamy w TOWBARS-ONLINE, Twoim przewodniku po hakach holowniczych.

Koszt zakupu i montażu haka holowniczego jest często powtarzającym się tematem, zajęliśmy się tą kwestią i postaraliśmy się znaleźć odpowiedzi na pytania.

Koszty montażu haka holowniczego dla samochodów osobowych, dostawczych i kamperów

Montaż haka holowniczego w pojeździe, niezależnie czy jest to samochód osobowy, dostawczy czy kamper, obejmuje nie tylko zakup samego haka holowniczego i zestawu kabli, ale również instalację haka holowniczego oraz podłączenie zestawu elektrycznego. Zgodnie z obowiązującym prawem, hak holowniczy można zamontować samodzielnie lub zlecić to w dowolnym warsztacie. Nie jest wymagane potwierdzenie (poprawnego) montażu.

Jeśli zdecydujemy się na montaż w warsztacie, chcielibyśmy przynajmniej poznać szacunkowy koszt instalacji. Powstaje więc pytanie: Jak możemy dowiedzieć się, ile kosztuje zamontowanie haka holowniczego?

Jak oszacować koszt montażu haka holowniczego w warsztacie?

Aby uzyskać przynajmniej orientacyjny koszt montażu, można zapytać mechanika, ale rzadko otrzymamy jednoznaczną odpowiedź. Inną metodą jest obliczenie czasu potrzebnego na montaż haka holowniczego. Dla wszystkich haków holowniczych w naszej ofercie znajdziesz informacje o czasie potrzebnym na montaż haka holowniczego oraz instalację wiązki kabli. Aby określić szacowany koszt instalacji, pomnóż czas montażu podany w ofercie przez średnią stawkę godzinową warsztatu.

Stawka godzinowa mechanika zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, renoma firmy, specjalizacja i inne.

Od czego zależy czas montażu haka holowniczego?

Montaż haka holowniczego nie jest skomplikowany i w większości przypadków można go wykonać we własnym garażu. Ile czasu należy przeznaczyć na montaż haka holowniczego i od czego to zależy? Jak wspomniano w poprzednim akapicie, czas montażu należy sprawdzić w naszej ofercie, aby go oszacować. Jednak czas montażu zależy od złożoności haka holowniczego oraz konieczności wykonania dodatkowych prac, takich jak przycięcie zderzaka do odpowiedniego rozmiaru.

Montaż haka holowniczego oznacza również konieczność podłączenia gniazda zasilania. Instalacja wiązki elektrycznej może być trywialna lub czasami niemożliwa, jeśli robimy to w domu. Od czego to zależy?

Uniwersalne wiązki kabli nie wymagają żadnej dodatkowej aktywacji ani wyposażenia, więc ich instalację może przeprowadzić każdy amator mechaniki.

Wiązki kabli specyficzne dla pojazdu są łatwiejsze do podłączenia, ale w niektórych pojazdach wymagają tzw. aktywacji. Czym jest aktywacja wiązki kabli haka holowniczego? W potocznym języku oznacza to, że musisz dokonać konfiguracji tak aby twój samochód został wyposażony w nowe urządzenie elektryczne i musi je obsługiwać od teraz. Aby aktywować takie wiązki kabli, potrzebne jest oprogramowanie serwisowe i w większości przypadków musimy skonsultować się ze specjalistą.

Różnice Kosztów montażu przy instalacji haka holowniczego dla kamperów a samochodów osobowych

Koszty montażu haka holowniczego mogą się różnić w zależności od typu pojazdu i rodzaju haka holowniczego. Ogólnie rzecz biorąc, koszty montażu haka holowniczego są wyższe dla kampera niż dla samochodu osobowego ze względu na większy rozmiar i większą wagę pojazdu.

W przypadku kampera często trzeba przeprowadzić kilka kroków, aby prawidłowo zamontować hak holowniczy. Obejmuje to na przykład demontaż zderzaków, paneli lub innych części, aby uzyskać dostęp do wymaganych punktów mocowania. Układanie kabli i montaż gniazd mogą również być bardziej czasochłonny.

Ponadto niektóre modele kamperów mogą wymagać specjalnych uchwytów, adapterów lub przedłużeń ramy, aby bezpiecznie i stabilnie zamocować hak holowniczy. To również może (znacznie) zwiększyć koszty montażu.

W przypadku samochodu osobowego montaż haka holowniczego jest zazwyczaj łatwiejszy i szybszy, ponieważ pojazd jest mniejszy i wymaga mniej kroków. Koszty samego haka holowniczego mogą być również niższe dla samochodu osobowego, ponieważ rozmiar i waga pojazdu są mniejsze.

Czy mogę zamontować hak holowniczy samodzielnie i czy to się opłaca?

Jeśli zdecydujesz się na montaż haka holowniczego we własnym garażu, powinieneś nie tylko mieć podstawową wiedzę, ale także podstawowe narzędzia. Pytanie, jakie narzędzia są potrzebne do montażu haka holowniczego, można znaleźć w instrukcji montażu haka holowniczego. W większości przypadków wystarczą narzędzia takie jak klucze nasadowe, klucze otwarte, klucze oczkowe, klucze dynamometryczne, podnośniki, szlifierki kątowe i wyrzynarki. Zestaw śrubokrętów i 12-woltowa próbówka lub miernik wystarczą do instalacji uniwersalnej wiązki kabli.

jak mogę samodzielnie zamontować hak holowniczy?

Montaż haka holowniczego jest podobny dla większości pojazdów i składa się z następujących kroków:

1.demontaż tylnego zderzaka (nie jest wymagany dla każdego pojazdu),

2.demontaż tylnych świateł (nie jest wymagany dla wszystkich pojazdów),

3.demontaż tylnej belki poprzecznej (nie jest wymagany dla każdego pojazdu),

4.montaż haka holowniczego,

5.podłączenie wiązki kabli,

6.dopasowanie haka holowniczego do pojazdu,

7.dokręcenie wszystkich połączeń śrubowych,

8.wycięcie w zderzaku dla głowicy kuli haka holowniczego (nie jest wymagane dla wszystkich pojazdów),

9.montaż zderzaka i lamp (nie jest wymagany dla wszystkich pojazdów),

10.instalacja zderzaka i tylnych świateł (nie jest wymagany dla wszystkich pojazdów).

Najczęstsze błędy przy montażu haka holowniczego

Pomimo oczywistości tego stwierdzenia, musimy to podkreślić jako najważniejszą zasadę, którą zawsze należy przestrzegać: Postępuj zgodnie z instrukcją montażu. Niezwykle ważne jest, aby postępować zgodnie z kolejnością prac przy montażu haka holowniczego.

Niezastosowanie się do kolejności montażu jest najczęstszym błędem popełnianym (ale nie tylko) przez hobbystów. Konsekwencją tego jest na przykład, że otwory nie pasują lub czegoś nie można dokręcić itp.

Kolejnym bardzo częstym błędem przy montażu haka holowniczego jest to, że zamontowane części złącza są przykręcane bez wcześniejszego przykręcenia wszystkich innych śrub. Powoduje to, że pozostałe części nie pasują do otworów. Jeśli zrobimy to poprawnie, przykręcamy wszystkie części tak, aby każda część miała niewielką swobodę ruchu. Montując pozostałe komponenty, można wtedy ustawić całe urządzenie przed ostatecznym dokręceniem kluczem dynamometrycznym.

Czy powinienem zamontować hak holowniczy samodzielnie czy w warsztacie?

Tutaj każdy musi odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie, znając swoje umiejętności manualne, własne narzędzia i złożoność instalacji.

Czy to się opłaca? Zachęcamy do tego, sprzedawcy dostarczą Ci ilustrowane instrukcje, które pozwolą nawet amatorowi zamontować hak holowniczy samodzielnie.

Jeśli szukasz haka holowniczego do samodzielnego montażu, trafiłeś we właściwe miejsce.

W sklepie internetowym: Hak-hol.pl znajdziesz haki holownicze do samochodów, pickupów, furgonetek i małych ciężarówek. Dla haków holowniczych do kamperów przejdź do zakładki Haki do kamperów i odkryj różnorodność haków holowniczych.

Znajdziesz tam kompletne zestawy haków holowniczych i przedłużenia ramy dla kamperów, półzintegrowanych i w pełni zintegrowanych kamperów.

Join the conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *