Przejdź do treści

Bagażnik rowerowy na hak – jak wybrać

Poradnik rowerzysty

Bagażnik rowerowy na hak jest niezastąpionym narzędziem dla wszystkich miłośników jazdy rowerem, którzy chcą łatwo i bezpiecznie przewozić swoje rowery w podróżach samochodem. Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego bagażnika, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo podczas transportu Twoich rowerów.

  1. Po pierwsze, określ ilość rowerów, które zamierzasz przewozić. Bagażniki dostępne są w wariantach na 2, 3 lub 4 rowery. Następnie zwróć uwagę na specyfikacje rowerów, takie jak grubość opon, wymiary ramy, wielkość i rozstaw kół. Powyższe parametry są istotne w ustaleniu czy np. będziesz w stanie przewozić rowery typu Fatbike czy rowery dziecięce.
    Natomiast jeżeli wśród przewożonych przez Ciebie rowerów mają znaleźć się E-bike, koniecznie sprawdź nośność bagażnika oraz maksymalną dopuszczalną wagę roweru, ponieważ nie wszystkie bagażniki umożliwiają przewożenie tego typu sprzętu.
  2. Istotną kwestią jest sposób montowania platformy na kuli haka holowniczego. Pierwszym wariantem jest mocowanie śrubowe. Jest to tradycyjna metoda, w której bagażnik jest zamocowany na haku za pomocą śruby w głowicy. Zapewnia ono solidne i stabilne trzymanie rowerów podczas jazdy. Jednak montaż może wymagać nieco więcej czasu i wysiłku.
    Jeżeli zależy Ci na szybkim i łatwym montowaniu bagażnika na kuli to świetnym rozwiązaniem będzie głowica szybkomocująca przy pomocy dźwigni. Bardzo przydatną i praktyczną funkcją jest też możliwość uchylania platformy razem z zamontowanymi rowerami. Umożliwia to dostęp do bagażnika samochodu
  3. Kolejna rzecz to bezpieczeństwo. Przed zakupem upewnij się, że bagażnik posiada odpowiedni certyfikat lub homologację potwierdzającą przeprowadzenie odpowiednich testów dopuszczających do ruchu. Ważną kwestią jest zabezpieczenie antykradzieżowe zarówno przewożonych rowerów jak też całego bagażnika. W związku z tym istnieją bagażniki, których głowica posiada zamek z kluczykiem co uniemożliwia zdjęcie całości z kuli haka. Bezpieczeństwo rowerów mogą dodatkowo zapewnić specjalne gałki z kluczykiem, więc zwróć uwagę czy są one w zestawie.
  4. Ważną sprawą jest całkowita waga bagażnika wraz z zamontowanymi na nim rowerami. W każdym pojeździe z hakiem holowniczym występuje tzw. parametr „S”, czyli maksymalny dopuszczalny nacisk na hak. Upewnij się, że całkowita waga zestawu nie przekroczy tej wartości, aby móc bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić swoje rowery.
  5. Ciekawą funkcją jest też możliwość składania platformy rowerowej. W przypadku gdy nie jest ona użytkowana można ją zmieścić w bagażniku samochodu lub nawet w domu. Jeżeli cenisz sobie praktyczność i mobilność to takie rozwiązanie będzie bardzo przydatne.
  6. Jeżeli nie zamierzasz poprzestać tylko na rowerach to sprawdź czy na bagażniku rowerowym można zamontować specjalny kufer. Dzięki temu można przewozić również inne ładunki np. bagaże.

 

Bagażnik rowerowy na hak to niezawodne rozwiązanie, które umożliwia wygodny transport rowerów. Przed dokonaniem wyboru bagażnika, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, uwzględniając ilość i rodzaj przewożonych rowerów, sposób montażu, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Tylko w ten sposób będziesz mógł cieszyć się bezpiecznym i komfortowym podróżowaniem z rowerami.

Join the conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *